czwartek, 3 stycznia 2008

Sadzenie


2 kolejne pestki z 1go naczynia zaczynają kiełkować, prawdopodobnie zaczyna też 1 z 2go naczynia. Zostawiłam je w wodzie by moczyły się dalej. Dorzuciłam też do wody spękaną pestkę, po uprzednim podsuszeniu.

Pozostałe kiełkujące pestki wysadziłam do doniczek z ziemią. Poza doniczką podłużną, w której są 3 pestki, wszędzie wsadzałam 1 pestkę na doniczkę. Doniczka podłużna i 2 nowe małe doniczki mają dna posypane żwirkiem, a dopiero na to daną ziemię. Reszta doniczek jest wypełniona zwykłą świeżo kupioną ziemią uniwersalną. Jedyna doniczka zawierająca starą ziemie ma ją uprzednio wyprażoną w piekarniku.

Doniczka podłużna i 4 najmniejsze (widoczne na zdjęciu) są nowe. Użyłam też 2 większych doniczek wcześniej nie używanych. 3 stare doniczki były uprzednio wyparzane wrzątkiem.
Pestki wsadziłam poziomo, pęknięciem do dołu. Zrobiłam tak, ponieważ z tego pęknięcia prostopadle do nasiona wyrasta korzeń, a później pęd. Może i nie ma to wielkiego znaczenia, bo nawet posadzone zupełnie na odwrót powinny dać sobie radę, ale po co roślinie życie utrudniać ;)

3 komentarze:

pestka pisze...

dzieki bardzo mi pomogla ta strona ;)ale jesli mozna to prosze pisz troche dokladniej;):):):):):):):):):):):):).

martowa pisze...

Chciałabym też sobie wyhodować liczi ale nie mam o tym zielonego pojęcia. Czy pestkę najpierw trzeba przesuszyć a potem namoczyć i siać do doniczki czy po namoczeniu można siać?

Anonimowy pisze...

Jaką temperaturę i wilgotność muszą mieć roślinki i po jakim czasie bycia w wodzie zaczną pękać?